= = = = = = = = = =
21.11.2023 r.
= = = = = = = = = =
21.11.2023 r. podpisano list intencyjny w sprawie lotniska na białostockich Krywlanach pomiędzy Polskmi Portami Lotniczymi, Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz Urzędem Miejskim w Białymstoku (w uroczystości podpisania poprzedniego listu intencyjnego w sprawie uruchomienia i budowy lotniska nie uczestniczył Prezydent Miasta Białegostoku)!
Analiza kosztów, strategia realizacji, wypracowanie optymalnych rozwiązań – to cele, jakie zakłada to porozumienie. Podpisał je we wtorek, 21 listopada, marszałek Artur Kosicki z przedstawicielami: władz miasta Białegostoku oraz spółki Polskie Porty Lotnicze.
Przypomnijmy, że marszałek wyszedł z taką inicjatywą już wcześniej i 9 października br. zawarł porozumienie w tej sprawie z prezesem PPL Stanisławem Wojterą. Teraz dołączył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
–Doszliśmydo momentu,kiedykompletpartnerów,istotnychz punktuwidzeniabudowylotniska,jestjużuzupełniony.Dziękujęza tenkrok,bo doprowadzion tego,że niebędziemyjużbiałąplamąna mapieprzewozówlotniczychw naszymkraju– mówiłArturKosicki.
Lotnisko = rozwój
Marszałek poinformował, że zostanie teraz stworzony zespół roboczy, który przygotuje warianty tej inwestycji, „skrojonej na miarę potrzeb”.
– Skorzystamy z pomocy profesjonalistów z PPL. To spółka doświadczona, dysponująca dobrą kadrą, przygotowaną do takich inwestycji. I dzięki niej uzyskamy analizy, które dadzą odpowiedź, jaki port lotniczy będzie najlepiej służył naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom – stwierdził Artur Kosicki.
Dodał, że ta inwestycja powinna być realizowana ponad podziałami politycznymi. Służy bowiem rozwojowi regionu.
– A nie wyobrażam sobie tego rozwoju bez lotniska – stwierdził marszałek.Previous
Zamazać białą plamę
Prezydent Białegostoku zaznaczył, że z ogromną przyjemnością podpisze ten list.
– Jest to zapowiedź, że można będzie współdziałać – powiedział. – Tylko współpraca czynnika rządowego, czyli spółki Polskie Porty Lotnicze, marszałka i prezydenta sprawi, że ruszymy z miejsca.
Z kolei prezes PPL podkreślił, jak fundamentalne znaczenie ma kwestia budowy portu lotniczego w stolicy województwa.
– Jestem tu drugi raz w tej sprawie i jestem gotowy przejeżdżać tak często, jak będzie trzeba. Polska potrzebuje rozwoju lotnictwa i ten region go potrzebuje. A PPL mają w swojej misji patronowanie takim przedsięwzięciom – mówił Stanisław Wojtera. –Mamy know-how, chcemy się tym podzielić. Jesteśmy gotowi, aby tę białą plamę wspólnie zamazać, aby lotnictwo zagościło i w Podlaskiem.
Samorząd województwa jest już przygotowany na zawiązanie spółki celowej, która mogłaby zarządzać lotniskiem. W projekcie budżetu na 2024 r. została stworzona rezerwa na ten cel w wysokości miliona złotych.
= = = = = = = = = =
09.10.2023 r.
= = = = = = = = = =
Opracowanie harmonogramu prac, analiza kosztów tej inwestycji i sposobów jej finansowania – tym zajmie się zespół roboczy ds. lotniska na białostockich Krywlanach. W poniedziałek, 9 października, marszałek Artur Kosicki podpisał list intencyjny w tej sprawie ze Stanisławem Wojterą, prezesem spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL). W wydarzeniu tym samorząd województwa reprezentował także wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.
–Bardzosięcieszę,że możemypodpisaćtenaktwolidotyczącylotniskana Krywlanach.Tematniejestprosty,alechcemysięz nimzmierzyć– powiedziałStanisławWojtera.– Uważamy,że tolotniskoma potencjał,jeślichodzio lotnictwoogólne.Jestdobrzepołożone,niema konkurencji.Alejestteższeregproblemówinfrastrukturalnych,wyzwań,któretrzebabędziepokonać.
Akt woli
Te problemy, wyzwania i wszelkie dostępne dane przeanalizuje zespół roboczy, który zostanie powołany na podstawie listu intencyjnego.
– Jako Polskie Porty Lotnicze tam, gdzie lotnictwo może zagościć, staramy się je wspierać, stąd moja obecność tutaj. Wierzę, że nasze doświadczenie, które mamy od wielu dekad, pozwoli doprowadzić do szczęśliwego końca inwestycję, którą sobie zaplanujemy. Dziś to jest akt woli współpracy, narysowanie mapy drogowej – ocenił prezes PPL. – Kiedy zbierzemy wszystkie dane, będziemy podejmować decyzję o dalszych krokach.
I dodał, że jego pragnieniem jest, by następnym razem dotrzeć do Białegostoku już samolotem.Previous
Gotowi organizacyjnie i finansowo
Jak podkreślił marszałek, samorząd województwa jest gotów na zawiązanie spółki celowej, która mogłaby zarządzać lotniskiem. A w projekcie budżetu na 2024 r. zostanie stworzona rezerwa na ten cel. Jednym z członków tej spółki byłyby na pewno PPL.
–To operatorprawiewszystkichportóww naszymkraju.Ma doświadczonąkadrę.Pomożenamprzygotowaćpodwaliny,ramyprawneinwestycjii założenia,jaktakaspółkalotniczamiałabyfunkcjonować– zapowiedziałmarszałek.– Musimyprzedewszystkimodpowiedziećna pytanie,co trzebazrobić,abyPodlaskieniebyłobiałąplamąna mapielotniczej.Na toniemożemysobi
Dodał, że jest „pełna wola rządu, aby partycypować w kosztach lotniska na Krywlanach, tylko musimy sobie odpowiedzieć, jakiego lotniska potrzebujemy”.
– Jesteśmy organizacyjnie i finansowo z polskim rządem na to gotowi – stwierdził Artur Kosicki. – Zaproponuję, żeby dołączyć do listu intencyjnego miasto Białystok. I żebyśmy wspólnie w zespole roboczym mogli z sukcesem dojść do otwarcia lotniska.
W konferencji uczestniczyli również: senator Mariusz Gromko, radny białostocki Henryk Dębowski, wicedyrektor Książnicy Podlaskiej i radna białostocka Katarzyna Siemieniuk, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Urszula Jabłońska, pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego Małgorzata Mitura oraz przedstawiciele Podlaskiej Izby Lotniczej: Karol Halicki i Paweł Jezierski.